Inteca

Konsolidacja systemów – podejście operacyjne

2013.11.08

Niniejszy artykuł jest ostatnim z cyklu i traktuje o podejściu operacyjnym do konsolidacji systemów. W poprzednich artykułach omówiliśmy fragmentację IT i jej problemy. Przedstawiliśmy podejście do budowy planu konsolidacji uwzględniając aspekt „Business Case”. Przedstawiliśmy również złożoność fragmentacji portfela aplikacji i potrzebę dwutorowego podejścia do problemów – defragmentacja i prewencja przed fragmentacją. W tym artykule pokażemy jak mając gotowy plan konsolidacji przeprowadzić ją poprawnie opierając się na usługach i produktach Inteca.

Operacyjne podejście do konsolidacji systemów opiera się na kombinacji dwóch podejść: top-down i bottom-up. Daje to możliwość pełnego zidentyfikowania problemów jeszcze przed fazą implementacji. Ważne jest, aby konsolidacja na tym etapie skupiła się na obszarach:

  • Konsolidowanie zdolności biznesowych,
  • Optymalizacja procesów biznesowych,
  • Procesy Biznesowe,
  • Integracja IT,
  • Wymagane zasoby,
  • Koszty konsolidacji.

Budowa harmonogramu migracji powinna opierać się opierać się na technice „Gap Analysis” i składać się z trzech kroków:

  • Identyfikacja stanu obecnego (As-Is)
  • Analiza informacji i budowa stanu docelowego (To-Be)
  • Tworzenie harmonogramu migracji

Identyfikacja stanu obecnego

W tym kroku analizujemy zdolności biznesowe oferowane przez aplikacje w konsolidowanym klastrze na poziomie czwartym i piątym. Poziom od trzeciego w górę powinien być już dostępny w tym kroku (powstaje w czasie identyfikacji klastrów konsolidacyjnych). Analizujemy przepływy między zdolnościami biznesowymi oraz zakres informacyjny.

Analiza informacji i budowa stanu docelowego

Tworzona w tym kroku macierz Zdolność Biznesowa/Aplikacja pozwala na przeprowadzenie „Gap Analysis”. Ważna jest tutaj ocena aplikacji, którą otrzymaliśmy w czasie Application Portfolio Management. Macierz oraz ocena aplikacji daje nam obraz niezbędny do zbudowania docelowej architektury i planu migracji.

Tworzenie harmonogramu migracji

Na podstawie architektury docelowej z poprzedniego kroku tworzymy harmonogram migracji, który powinien zawierać: aplikacje usuwane i zmieniane, interfejsy oraz dane wymagające zmian, technologie, zasoby, zadania oraz wszystkie zależności.

W proponowanym podejściu pierwszy krok jest najbardziej czasochłonny. Skracamy go jednak dzięki wykorzystaniu Business Capability Map. Nie rozważamy funkcjonalności konsolidowanych systemów na poziomie „Jak” tylko na poziomie „Co”. Dzięki temu nawet przy konsolidacji dużych systemów budowa architektury docelowej i planu konsolidacji klastra zajmuje 3-4 miesiące.

 

Enterprise Architecture

Architektura Korporacyjna

Analiza, projektowanie i planowanie Architektury Korporacyjnej w obszarach biznesu, danych, aplikacji i technologii w celu wsparcia zarządzania portfelem projektów i zarządzania projektami.

Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Możesz zmienić te ustawienia. zamknij