Inteca

Problemy fragmentacji IT

2016.06.14

Tym razem przyjrzymy się problemom wynikającym z fragmentacji portfela IT. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie o zasadność defragmentacji. Będziemy abstrahować od przyczyn i skupimy się na efektach fragmentacji, z którymi organizacje spotykają się w codziennej działalności operacyjnej.

Kluczowe problemy fragmentacji IT koncentrują się wokół następujących obszarów:

  • Koszty wytworzenia i utrzymania systemu
  • Jakość danych
  • Czas dostawy inwestycji IT
  • Przejrzystość w finansach IT

Koszt wytworzenia i utrzymania systemu

Musimy pamiętać o tym, że wprowadzenie nowego systemu IT do portfela aplikacji wiąże się często z integracją systemową. Zapomnijmy o tym co mówią dostawcy rozwiązań – Integracja jest droga w rozwoju a jeszcze droższa w utrzymaniu. Mierząc współczynnik kosztu wytworzenia nowej funkcjonalności do kosztu integracji nowej funkcjonalności dla inwestycji IT w czasie zobaczymy jak szybko zmierza do zera. Jest to wynik wzrostu fragmentacji w portfelu aplikacji. Fragmentacja IT wpływa na całkowity koszt wytworzenia i utrzymania systemu poprzez zwiększenie obszaru integracji systemowej. Niejednokrotnie jest to lwia część TCO systemu.

Jakość danych

Fragmentacja IT ma znaczny wpływ na jakość danych w organizacji. Im większa fragmentacja tym niższa jakość informacji dostarczanej do biznesu. Fragmentacja wpływa na złożoność IT, a tym samym na obniżenie możliwości zbadania wpływu wprowadzanej zmiany na informacje w istniejących systemach. Często gubimy obszary informacyjne w portfelu, które powinna dotknąć wprowadzana zmiana, a tym samym tracimy spójność danych. Drugim powodem jest kompromis między czasem dostawy, kosztami i jakością danych. W poprzednim punkcie wspomnieliśmy o wpływie fragmentacji IT na koszty. Większe koszty to niższy ROI. Często biznes celowo kosztem jakości danych obniża koszt inwestycji IT.

Czas dostawy inwestycji IT

Fragmentacja IT to źródło największego problemu organizacji ostatnich lat, czyli stopniowej utraty zwinności biznesowej. Duże organizacje to duże portfele aplikacji. Jak pisaliśmy w poprzednim artykule brak dojrzałości architektonicznej przez lata dewastował portfel aplikacji. Budowaliśmy wielkie miasta aplikacji metodą gospodarczą, bez planowania i nadzoru. Aktualnie wiele firm posiada portfele o znacznej fragmentacji i złożoności IT. Zmiana w takim portfelu jest czasochłonna i sama analiza wpływu zmiany na portfel – o ile jest możliwa do wykonania – to często kilkadziesiąt dni pracy. Jak w takiej sytuacji możemy mówić o koncepcie „time to market”?

Przejrzystość w finansach IT

Gdzie jest CIO, który potrafi pokazać TCO poszczególnych systemów w portfelu? Wyliczenie TCO nie jest sprawą prostą. W jego skład wchodzi wiele komponentów. W sytuacji portfela o dużej fragmentacji IT mamy dodatkowy czynnik: dużą złożoność IT. Złożoność utrudnia budowanie przejrzystości.

Fragmentacja IT jest powodem wielu problemów. Nie ulega wątpliwości, że organizacje szukające konkurencyjności rynkowej powinny przeanalizować swoją sytuacje w kontekście fragmentacji IT. Jeżeli analiza wykaże, występowanie opisanych objawów to zapraszamy do lektury kolejnych części gdzie opiszemy kurację proponowaną przez Inteca.

Enterprise Architecture

Architektura Korporacyjna

Analiza, projektowanie i planowanie Architektury Korporacyjnej w obszarach biznesu, danych, aplikacji i technologii w celu wsparcia zarządzania portfelem projektów i zarządzania projektami.

Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Możesz zmienić te ustawienia. zamknij